skip to Main Content

Landing page – jak podkręcić konwersje

Landing page podkręcanie konwersji

Wiele osób było w Twojej pozycji: widząc tony ruchu na swojej stronie, ale zero prowadzi lub sprzedaży. Kiedy sprawdzili analitykę i zobaczył zera wszędzie … Ugh! Zrobiłeś wszystko – tworząc piękną stronę internetową, która pokazuje wszystkie swoje produkty z szybkich wskazówek SEO dla tych, którzy szukają. Ale jeśli nie jesteś ustawiony poprawnie na stronach docelowych, aby przekonwertować odwiedzających w płacących klientów, to zmarnowałeś cały ten czas i wysiłek.” I niestety, zanim będziemy czerpać jakiekolwiek korzyści z naszych wysiłków marketingowych”, pozostaje jeszcze trochę pracy do wykonania; “przed osiągnięciem długoterminowego sukcesu”. Strony docelowe są kluczowe dla udanej strony internetowej, ponieważ mogą one przekształcić odwiedzających w klientów. Strona docelowa nie jest Twoją stroną domową; jest to po prostu bardzo specyficzna, wyizolowana strona internetowa, która pracuje nad konwersją i zbiera adresy e-mail lub inne ważne informacje od osób klikających, dzięki czemu możesz sprawić, że konwersja nastąpi później. Po kliknięciu jednego z naszych wezwań do działania (CTA), potencjalni klienci będą domyślnie kierowani na skuteczną stronę docelową, która lepiej wykorzysta ich czas, niż gdyby przechodzili przez różnego rodzaju materiały marketingowe w innych miejscach. Głównym celem w tym przypadku jest oczywiście przekształcenie osób odwiedzających stronę w potencjalnych klientów! Istnieje wiele typów stron docelowych i każdy z nich służy innemu celowi. Jednym z nich jest referencyjna strona docelowa, która pomaga przemówić do odwiedzających, jednocześnie prezentując informacje, które mogą być dla nich bardzo istotne.

Możesz również zamieścić na niej przegląd swoich produktów lub usług, jeśli chcesz!

Drugi, transakcyjny w naturze, przemawia bardziej perswazyjnie, ponieważ zachęca do czytania, oferując coś w rodzaju darmowych korzyści przy zapisywaniu się do newslettera itp Wahasz się, czy podać swoje dane? To zrozumiałe, ale chcemy, żebyś był po naszej stronie. Wszystkie korzyści, które płyną z dobrze zaprojektowanej strony docelowej mogą być Twoje, jeśli tylko podasz nam teraz trochę danych kontaktowych: zwiększony współczynnik konwersji i więcej klientów chętnych na to, co tylko TY masz do zaoferowania! Może być trudno określić, kim są Twoi klienci i jak powinieneś do nich przemawiać – ale warto poświęcić na to czas! Kiedy już wiesz, co motywuje jedną osobę, spróbuj zastosować tę wiedzę na większej grupie. Na przykład, jeśli ktoś jest w wieku dwudziestu kilku lat i interesuje się turystyką pieszą lub rowerową, to może również lubić wspinaczkę skałkową (sport, którego sam jestem pasjonatem!) Ten sposób myślenia pomoże Ci w podjęciu decyzji, który projekt strony docelowej dla potencjalnych klientów ma sens. Spróbuj przeprowadzić ankietę wśród ludzi zadając pytania takie jak “Co mnie motywuje?” lub “Czy jest coś jeszcze, czego tu nie poruszamy?”, pomoże to wziąć pod uwagę aspekty jeszcze bardziej specyficzne niż demografia, tak aby każdy klient czuł się doceniony, dając jednocześnie jasne granice Jeśli chodzi o strony docelowe, udana kampania marketingowa zaczyna się od słów “Chcę” Kiedy jesteś w stanie wyartykułować to zwięźle i jasno, Twój odwiedzający jest bardziej skłonny do podjęcia działania.

Najlepszy sposób, aby to zrobić?

Targetowanie słów kluczowych o długim ogonie, które są specyficzne i istotne dla każdej strony. Opłaca się to, gdy odwiedzający nie tylko wiedzą, czego potrzebują, ale także dlaczego powinni to zrobić teraz lub ryzykować utratę czegoś dobrego! Im lepsze słowa kluczowe, tym wyższa pozycja w rankingu i tym silniejszy ROI będziesz miał. Jednak po przybyciu ludzi na stronie docelowej, to jest do Ciebie, aby złapać ich uwagę tak szybko, jak to możliwe z wielkich nagłówków, które sprzedają . Gdy zauważą, co jest przed nimi, upewnij się, że są nieodparte nagrody tak, że każdy nie ma wyboru, ale do działania teraz! Potężną skuteczność można zobaczyć, patrząc na to, jak ważna jest praca Google Adwords lub SEO dla każdej firmy w dzisiejszych czasach. Landing strony potrzebują tych kuszących wiadomości mówiąc potencjalnym klientom dokładnie, dlaczego powinni kupić z tej strony zamiast innego – ponieważ ci goście nie chcą nic mniej niż nieodparcie kuszącej oferty podczas odwiedzania strony internetowej – firmy wiedzą, czy jakiekolwiek działanie Sfera mediów społecznościowych to chaotyczny świat, w którym nie można po prostu usiąść i czekać, aż ludzie znajdą Twoje treści. Jeśli chcesz, aby byli proaktywni w swoich poszukiwaniach, to nadszedł czas, aby stać się kreatywnym w projektowaniu swoich postów! Pierwszym miejscem, na które większość odwiedzających spojrzy po wejściu na stronę, jest przycisk “call-to” (lub CTA). Powinien on zawsze odzwierciedlać rodzaj akcji lub wiadomości, jakiej dana osoba potrzebuje od Twojej firmy. Upewnij się, że to wezwanie do wyróżnia się przy użyciu kolorów / czcionek, które są różne niż gdziekolwiek indziej na stronie internetowej, tak aby nie mylić nikogo, kto może potrzebować pomocy w znalezieniu wyjścia szybko. Dodatkowo wykorzystaj zdjęcia i filmy, ponieważ komunikują się one skuteczniej niż sam tekst –

Nie możesz wziąć gościa na swoją stronę internetową i oczekiwać, że będą konwertować

Musisz jakiś rodzaj strony docelowej z konwersji-centric elementy, takie jak recenzje, referencje, lub atrakcyjny przycisk CTA, jeśli chcesz, aby ludzie kupują od Ciebie. Jeśli osoba przechodzi przez wysiłek tylko przez kliknięcie na jedną reklamę są one bardziej prawdopodobne niż nie już zainteresowany w tym, co oferuje więc nie trać czasu, aby ich uwagę! Istnieje wiele sposobów na to, aby uczynić Twój landing page bardziej interesującym, kreatywnym i angażującym. Możesz zdecydować się na loga marek partnerskich lub certyfikaty, referencje od klientów, którzy zakupili przedmioty na stronie w ostatnim czasie, aby czuć się pewnie przy zamawianiu – to może być jeden ze sposobów, który działa najlepiej dla Ciebie i Twojej firmy.

Wykorzystanie analityki jako narzędzia do śledzenia danych wydajności, takich jak ile osób odwiedza stronę każdego dnia (lub miesiąca) bez konwersji do rzeczywistego zakupu? To da wgląd w to, co działa z kampanii marketingowych do tej pory, ale także, gdzie ulepszenia trzeba zrobić, takich jak jeśli nie potrzebuje lepszego copywriting treści wraz z tagów tytułowych, opisów meta i tagów nagłówka zoptymalizowanych przez ekspertów SEO. Im silniejsze są te czynniki, tym naturalniej będzie to przynosić Strony docelowe to prosty sposób na pozyskiwanie leadów i przekształcanie ich w klientów. Przy tak dużej konkurencji w przestrzeni online, ważne jest, aby Twoja strona docelowa wyróżniała się spośród wszystkich innych na stronach wyników wyszukiwarek (SERP) poprzez bycie kreatywnym i używanie wysokiej jakości treści. Nie musisz się obawiać tworzenia strony docelowej samemu, ponieważ istnieje wiele platform takich jak Wix czy WordPress, które sprawiają, że proces ten jest łatwy nawet dla początkujących! Poniżej wymienimy kilka narzędzi, które warto sprawdzić, jeśli budowanie skutecznej strony docelowej było czymś, co chciałeś zrobić, ale po prostu nie miałeś czasu: Jeśli chcesz być ekspertem w dziedzinie stron docelowych i czerpać z tego korzyści, postępuj zgodnie z poniższymi krokami. Będziesz pokonać konkurenta handlowego w krótkim czasie!

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top