skip to Main Content

Uwaga jak działać w przypadku sytuacji kryzysowej w Seo

Sytuacje nadzwyczajne w SEO

Britney Muller, Marketing Strategist w WordStream daje nam listę kontrolną sposobów, w jaki nasza firma może dostosować się do potrzeb i życzeń klienta online, który nie jest tak zależny od zakupów w sklepie. W miarę jak konsumenci coraz częściej rezygnują z zakupów w sklepach stacjonarnych, wiele firm zmaga się z nowymi wyzwaniami: jak zapewnić klientom znalezienie tego, czego potrzebują, gdy nie ma fizycznej lokalizacji? W jaki sposób przekazywać informacje o dostępności produktów bez konieczności zatrudniania personelu sklepu lub umieszczania znaków informacyjnych na terenie obiektu? W tym specjalnym wydaniu Whiteboard Friday Britney Muller proponuje kilka rozwiązań w swoim artykule “5 sposobów, w jaki Twoja firma może poprawić widoczność w sieci” Cześć, fani Moz! Czeka was dzisiaj prawdziwa gratka. Jest ze mną Miriam Ellis, która pomoże nam w adaptacji do sytuacji kryzysowych i w jaki sposób możesz się przygotować, jeśli życie rzuci Ci kilka zakrętów. Zanurzmy się w to od razu: Miriam jest geniuszem SEO, który był na tyle miły, że zebrał wszystkie te wskazówki razem, abyśmy mogli się nimi dzisiaj z Wami podzielić – jeszcze raz dzięki, Miriam 😉 Więc po pierwsze, pozwólcie, że powiem, że nie jest to coś, czego nikt z nas nie chce lub się spodziewa, ale kiedy zdarzają się nagłe wypadki… a zdarzają się *sigh* Opłaca się (dosłownie) być przygotowanym poprzez wykonanie tych pięciu prostych kroków…

Przygotowanie z wyprzedzeniem

Przede wszystkim jednak: upewnij się, że Twoje konta w mediach społecznościowych są Ta fraza jest często używana w marketingu i SEO, aby pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć, jak możemy do nich dotrzeć. Wraz z szybkimi zmianami w technologii, słuchanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ nasi klienci również się zmieniają. Warto zadać sobie pytanie, gdzie w Internecie przebywa Twój klient? Z jaką branżą najczęściej współpracują? I czego szukają, gdy szukają czegoś nowego lub innego niż ich obecne życie? Aby zacząć wystarczy słuchać; nie tyle czytając artykuły online, ale raczej poprzez konkurencyjne recenzje, które dadzą wgląd w dokładnie to, dlaczego ktoś inny został przyciągnięty wystarczająco przez ofertę, która wstrząsnęła jego światem, a następnie wrócił kilka sekund później gotowy do zakupu! Zwróć uwagę na konkurencyjne recenzje zamieszczane online, aby zorientować się, jak zmieniły się pragnienia i obawy. Whiteboard Friday’s OG, Rand Fishkin uruchomił SparkToro, który robi to za Ciebie, więc wszystkie Twoje dane z mediów społecznościowych są na wyciągnięcie ręki! Teraz jest czas, aby dotrzeć i zaangażować się nie tylko z potencjalnymi klientami, ale także z obecną bazą klientów. To pomoże przypomnieć wszystkim, że wciąż tu jesteś i służysz im na różne sposoby. Widziałem, że to działa naprawdę dobrze w niektórych wspaniałych przykładach pivotowania, jak wtedy, gdy firma dostarczająca owoce nawiązała współpracę z piekarnią, aby te darmowe ciasta były dołączane do zamówień. To był świetny sposób, aby obie strony zyskały widoczność! W takich momentach warto również wykorzystywać relacje branżowe; będzie to korzystne dla obu stron, ponieważ wszyscy razem dążymy do sukcesu W dzisiejszych czasach odwiedzający strony internetowe zawsze szukają aktualizacji.

Najnowsze treści przyciągają odbiorców

Ważne jest, aby Twoja strona była na bieżąco aktualizowana o nowe informacje, tak aby przyciągnąć ich uwagę i zainteresować tym, co masz do zaoferowania! Ale skąd mamy wiedzieć, gdzie oni szukają? Z banerów lub łatwo dostępnych informacji, takich jak FAQ (Frequently Asked Questions). Upewnij się, że te wypowiedzi są łatwo dostępne dla ludzi, tworząc listę najczęściej zadawanych pytań, jak również katalog online zapasów / usług. Jeśli czujesz się jak Twoja firma jest na skraju zamknięcia, nie traktuj tego jako znak, aby się poddać. Istnieje wiele sposobów dla startupów i mniejszych firm, aby uzyskać ich nazwę tam bez łamania banku z drogiej budowy strony internetowej, która zajmie miesiące lub nawet lata, aby zakończyć. Na początek, sprawdź platformy takie jak Squarespace lub Shopify, które oferują piękne szablony w przystępnych cenach – często razy mniej niż 100 dolarów! Systemy te są wyposażone w funkcje e-commerce, dzięki czemu sprzedawcy mogą sprzedawać produkty online w ciągu kilku minut, a nie tygodni (choć mogą mieć ograniczenia, jeśli chodzi o zgodność z SEO). Więc jeśli te strony brzmią idealnie, ale może nie są całkiem w ramach budżetu jeszcze? Nie martw się o brakujące bicie, bo teraz jest rzeczywiście Google niedawno uruchomił nową usługę Google Shopping, której celem jest ułatwienie wyszukiwania produktów dla konsumentów. Reklamodawca płaci tylko wtedy, gdy ktoś kliknie do zakupu, więc jest to darmowa i łatwa reklama, która nie może zaszkodzić Twojej firmie! Jest to szczególnie pomocne, jeśli jesteś marką e-commerce i szukasz dotrzeć do większej liczby klientów w innych obszarach, poza tylko własnym miastem lub stanem. Jeśli tak jest, to koniecznie sprawdź mapy Miriam pokazujące promienie dostaw, które dostarczają szybkiej informacji o tym, gdzie w danym momencie podają swoje produkty.

Platforma specjalnie do zarządzania trasami i dostawami

Jednym ze świetnych narzędzi, o którym wspomniał Darren Shaw, dyrektor generalny GatherUp, podczas swojego ostatniego webinaru, jest Routific – platforma zaprojektowana specjalnie do zarządzania trasami i przyspieszania dostaw przy zachowaniu poziomu zadowolenia klientów Korekta Mike’a Kinga sprawiła, że pomyślałem o firmie, o której słyszałem, a która nazywa się Routific. Tworzą oni trasy dostaw, aby jak najlepiej służyć klientom, co brzmi niesamowicie i zdecydowanie warto to sprawdzić! Nathan Turner również zamieścił artykuł, który mówi bardziej dogłębnie o tym, dlaczego spowolnienia gospodarcze sprzyjają “odważnym”, ale to Mike poprawił mój błąd (dzięki za to). Ten pomysł może okazać się przydatny w nowym roku…może chciałbyś zobaczyć ich stronę internetową? Kristin Tynski zaimponowała mi w ciągu ostatnich kilku tygodni. Ona idzie ponad wszystko, aby stworzyć kawałki treści, które są nie tylko genialne, ale pozwalają jej link budować dla różnych klientów, zbierać dane offline w tradycyjnych sposobów dziennikarskich i przedstawić je online z niektórych GMB magii rzucony na górze! Gorąco sugeruję, abyś zwrócił uwagę na to, co ona robi, ponieważ ta kobieta jest GENIUSZEM. Kristin, musimy się kiedyś spotkać, więc proszę, odezwij się do mnie, kiedy Twój grafik się zwolni – jestem Twoją wielką fanką!!! Keep doing great work my friend 🙂 Lokalne firmy mogą teraz na bieżąco aktualizować swoje wpisy w Mapach Google. Niezależnie od tego, czy chodzi o błędy GMB, czy tylko o zapewnienie, że obecne dane są dokładne, istnieje wiele korzyści z korzystania z tego narzędzia zarówno dla właścicieli lokalnych firm, jak i menedżerów. Jeśli starasz się wyprzedzić w grze, będąc świadomym wszelkich potencjalnych zagrożeń pandemicznych (a kto nie jest w tych dniach?), to polecam przeczytanie artykułu Joy Hawkins o tym, jak ważne jest aktualizowanie godzin pracy może być w przypadku klęski żywiołowej, takiej jak ptasia grypa, która powoduje całodzienne zamknięcie szkół w całym kraju jako środek zapobiegawczy przed rozprzestrzenianiem się infekcji poprzez kontakt między dziećmi podczas uczęszczania do szkoły.”

Google nigdy nie był przeciwko temu, co ma sens

Nie sądziłem, że dodanie kilku godzin pracy może mieć taki wpływ! Nie mogę uwierzyć, jak łatwo jest to zrobić. Jak niesamowite jest to? Bardzo sugeruję, aby dodać specjalne godziny pracy, a Joy miał inny wielki punkt, kiedy wspomniała w webinarze – to było tak dobre! – o użyciu tych godzin do podejmowania rozmów telefonicznych, ponieważ chcemy, aby nasi klienci mieli do nas dostęp o każdej porze dnia i nocy. To zawsze dobry pomysł, aby zainwestować teraz, gdy recenzje są jeszcze świeże na swojej stronie, więc upewnij się, że je sprawdzić, zanim znikną! W następnej dekadzie będziemy świadkami zmiany w sposobie interakcji ludzi z markami. Istnieją pewne trendy, które już teraz możesz wykorzystać do promocji swojej firmy i wyróżnienia się na tle konkurencji: – Oferuj Senior Hours dla różnych grup wiekowych w różnych godzinach w zależności od ruchu i demografii w pobliżu. To dostaje klientów, którzy mogą nie czuć się komfortowo wchodząc do sklepów sam lub późno w nocy, kiedy jest mniej obsługi klienta dostępne. – No Contact Delivery oznacza, że nie będzie miał do czynienia z parkingów pełnych samochodów, jak również potencjalne ryzyko kradzieży, to ułatwia dla tych, którzy nie mają możliwości transportu, takich jak transport publiczny lub ich własny pojazd osobisty, dzięki czemu usługi te wielkie możliwości, aby uzyskać nowych klientów, poprzez word of mouth marketingu Te zmiany przychodzą szybko, więc zawsze bądź Ważne jest, aby często sprawdzać nowe opcje Google My Business, które można aktywować lub wyjaśnić (może umieścić przypomnienie w kalendarzu). To pozwala Google rozpoznać zmiany, a także pomaga wypełnić swoją listę lepiej.

Zawsze jest dobry czas, aby zrobić kilka świetnych zdjęć zaktualizowanych pozycji menu

Które będą kusić więcej zainteresowanych osób, jeśli wykonane przez Uptown China Restaurant Posty były naprawdę pomocne, ponieważ dają Ci duże zdjęcie z 14-dniową żywotnością – trwają średnio około 2 tygodni. Ważne jest, aby pamiętać, że bez obrazu, posty COVID-19 są tylko tekstowe. To powiedziawszy, Google oferuje te typy postów już od jakiegoś czasu – i Darren Shaw zauważył, jak pojawiają się one coraz częściej w organicznych listach wyszukiwania! Może to być spowodowane ich długim czasem trwania, jak również lepszą dostępnością, ponieważ będą one pokazywane wyżej na liście GMB (i masz kontrolę nad tym, co jest napisane). Nie wiem, czy znasz ten termin, ale wygląda na to, że firmy nie tylko wypychają treści skoncentrowane na produkcie na swoich platformach mediów społecznościowych (co prowadzi do większej niż zwykle liczby kliknięć), ale zaczęły używać tych samych postów jako reklam. Tekst zawarty w tych zdjęciach jest często dość kreatywny i może być czymkolwiek, od oferty na bezdotykową usługę dostawy lub listę dostępnych opcji – klienci wydają się bardzo wrażliwi na tę nową formę reklamy, co prowadzi mnie do przekonania, że będziemy widzieć coraz więcej firm korzystających z tej możliwości, publikując posty jak szalone! Co jest również interesujące o tym trendzie jest jak Google jeszcze nie był w stanie reklamy wyjściowe w ogóle – co oznacza, że firma może potencjalnie dostać trochę miłości SERPs bez posiadania żadnych aktywnych kampanii reklamowych uruchomionych.

Media społecznościowe były głównym narzędziem w rozpowszechnianiu informacji podczas pandemii

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wiadomości tekstowych GMB, które nadal rosły w górę i stale rosną, ponieważ coraz więcej osób chce mieć aktualne informacje od swoich ulubionych firm za pośrednictwem tych wygodnych metod kontaktu Aby jeszcze bardziej ułatwić kontakt z Twoją firmą, możesz również stworzyć spersonalizowane wiadomości powitalne, które pomogą wyróżnić Twoją firmę spośród innych! To dość proste – wystarczy zalogować się do Google Moja Firma na komputerze lub smartfonie i dostosować wiadomość! Jeśli nie jesteś pewien, jak to działa, zapytaj mnie o to (jestem ekspertem)! Mówiłem to już wcześniej, ale nie zapomnij: aktualizacja zdjęć byłoby świetnie też, ponieważ będą one naprawdę Zrozum, że jest teraz wielu ludzi w potrzebie, a jeśli jesteś jednym z nich, nie martw się, ponieważ chcemy zrobić wszystko, co możliwe dla każdego. Faktem jest, że nie chodzi tylko o twoją sytuację lub to, co ktoś inny powinien robić; chodzi również o to, aby upewnić się, że masz grupę wsparcia potrzebne więc bez względu na to, jak trudne rzeczy dostać nasze drzwi będą zawsze otwarte. Więc czy ta walka jest w imieniu wszystkich tych różnych typów gospodarstw domowych tam przechodzących przez trudne czasy lub nawet gorzej – samotnie z ich problemami – zadzwoń do nas dzisiaj! Znajdziemy jakiś sposób, aby pomóc uczynić życie łatwiejszym niż kiedykolwiek wcześniej Stworzyliśmy darmową listę kontrolną PDF z tymi wszystkimi informacjami, którą możesz pobrać i podzielić się z marketerami, klientami lub firmami w potrzebie Wiem, że w Moz zamierzamy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc jak największej liczbie osób w tych trudnych czasach.

Nasza misja jest istotna !

Aby pomóc nam w naszej misji, stworzyłem poniższy formularz, w którym możesz wypełnić kilka podstawowych informacji o swoich potrzebach, abyśmy mogli lepiej służyć tym, którzy zostali dotknięci przez huragan Harvey. Razem pomóżmy sobie nawzajem przetrwać ten trudny czas! Będę traktował to bardzo poważnie i poświęcę dużo czasu na odpowiadanie lub tworzenie materiałów, aby pomóc osobom zmagającym się z problemami. Czy jesteś w trudnej sytuacji, szukasz porady, potrzebujesz zachęty – odezwę się do Ciebie jak najszybciej z najlepszą odpowiedzią, jaką będę mógł udzielić! Jeśli nie masz wystarczająco dużo informacji ode mnie to proszę wypełnij tę ankietę: http://goo.gl/forms/t6YyLw1jzq . A jeśli chodzi o coś innego, nie krępuj się zostawić komentarzy i sugestii poniżej – wkład jest więcej niż mile widziany!

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top