skip to Main Content

Seo a jego wpływ na rekrutację

SEO i wpływ na rekrutację ?

Internet stał się istotną częścią codziennego życia, a firmy wykorzystują najnowsze trendy do tworzenia wydajnych stron internetowych. Można znaleźć agencje rekrutacyjne w całej sieci, którzy skorzystali z cyfrowej optymalizacji dla ich działalności i chcą cię jako jednego z ich klientów! Jeśli chcesz rekrutować lepsze talenty i rozwijać swoją firmę, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek może być kluczem do sukcesu. Wyszukiwarki takie jak Google używają algorytmu zwanego PageRank, który jest miarą tego, jak ważna jest każda strona w ich witrynie w oparciu o to, co inne strony linkują tam. Oznacza to, że jeśli inna strona linkuje ze swojej strony głównej do jednej z Twoich, to jest to uważane za bardziej wartościowe niż linkowanie w ramach np. wpisu na blogu lub artykułu o czymś zupełnie innym! W związku z tym, gdy ktoś wpisze słowa kluczowe związane z zatrudnianiem ludzi do paska wyszukiwania Google, Twoja firma zostanie uznana za “najbardziej odpowiednią”, ponieważ wszystko jest tak dobrze zorganizowane: sposób, w jaki strony internetowe są powiązane wewnętrznie z atrakcyjną treścią (Twoja nisza) oraz zewnętrznie poprzez hiperłącza wskazujące na nie z powrotem z całego świata Kiedy użytkownik próbuje znaleźć pracę w Internecie, to jest istotne dla agencji rekrutacyjnych do korzystania z metod SEO, które przyniosą klientów do ich platformy. To może znacznie zwiększyć liczbę klientów witryny i rozszerzyć swoją bazę klientów, prowadząc wysoko oceniane firmy z kolei są zachęcane przez tę funkcję

Najlepsze wskazówki SEO dla usług rekrutacyjnych są następujące

Używanie odpowiednich słów kluczowych i synonimów w znacznikach tytułu, aby zwiększyć ruch – Wykorzystanie różnorodnych obrazów na swojej stronie internetowej, w tym zdjęć profilowych i profesjonalnych zdjęć głowy (może być wykonane przez outsourcing). – Dołącz przyciski mediów społecznościowych lub linki, aby użytkownicy mogli dzielić się treścią z przyjaciółmi za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak Facebook, Twitter, itp., co doprowadzi więcej potencjalnych klientów poprzez zwiększoną ekspozycję. Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać jest unikanie nietypowych przymiotników podczas tworzenia nowego ogłoszenia o pracę. Zwiększy to widoczność Twojej strony i wykluczy możliwość bycia źle zrozumianym przez kandydatów. Zamiast tego, zalecamy używanie jasnych słów, których ludzie są przyzwyczajeni do szukania, takich jak przedstawiciel obsługi klienta lub kierownik sprzedaży; w ten sposób nie będzie żadnych nieporozumień podczas przeglądania wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google! Oprócz tych wskazówek na temat tytułów w ogóle, ważne jest również, aby nie używać zbyt wielu myślników – jeśli to w ogóle możliwe, unikaj ich całkowicie, ponieważ jeden więcej niż trzy kolejne linie z myślnikami może utrudnić czytanie dla niektórych kandydatów ubiegających się online, którzy mogą nie widzieć, gdzie każda sekcja zaczyna się i kończy, chyba że stale przewijać w dół z powrotem do góry, co może Dane strukturalne mogą być użyte, aby Twoje posty o pracę były bardziej atrakcyjne dla robotów wyszukiwarek i zwiększały szanse potencjalnych kandydatów na kliknięcie. Google Search Central podaje przykład, który powinieneś rozważyć podczas tworzenia postu o wakacie.

Dane strukturalne są również korzystne, ponieważ pozwalają na interaktywne wyniki, a także zwiększają liczbę aplikantów

Wszystko to bez utraty czytelności i atrakcyjności! Ponieważ Googlebot przeszukuje słowa kluczowe z Twojej strony, możesz stworzyć bardziej interesującą treść, używając najlepiej pozycjonowanych słów. Na przykład, jeśli chcesz dostać pracę w firmie inżynierskiej, która specjalizuje się w robotyce i zastosowaniach mechanicznych, warto wspomnieć o tych terminach na każdej stronie swojego CV, ponieważ są one wysoko wyszukiwane przez wyszukiwarki. Ponadto, poświęcenie czasu na planowanie z wyprzedzeniem pomoże zróżnicować jakość publikowanych informacji, co może również przyciągnąć więcej kandydatów szukających konkretnej firmy lub zawodu. Wreszcie zapewnienie, że wszystkie strony są na bieżąco z nowymi postami jest ważne nie tylko dlatego, że obecni pracownicy mają dostęp do wszelkich wewnętrznych zmian, ale także pozwala tym, którzy szukają online znaleźć powiązane linki natychmiast podczas przeglądania SERPów Strona kariera jest jednym z najważniejszych elementów, które mogą pomóc potencjalnemu pracownikowi poznać Twoją firmę i znaleźć szczegółowe informacje na temat dostępnych ofert pracy. Przykładowo, aby zwiększyć skuteczność rekrutacji powinieneś dodać sekcję kariera, aby poinformować osoby zainteresowane pracą, jakie stanowiska są oferowane przez daną branżę.

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych, ważne jest, aby strony internetowe rekrutacji były responsywne i dostosowane do potrzeb wszystkich odbiorców. Nie tylko należy uprościć procesy poprzez skondensowanie informacji w przejrzystym układzie strony, ale także zwrócić uwagę na to, jak Twoja strona reaguje, gdy ktoś szuka na telefonie lub tablecie. Korzystanie z więcej niż jednego rodzaju technologii stało się powszechne z wielu ludzi korzysta z różnych typów w zależności od tego, co starają się zrobić tak samo, jak to, co platforma technologiczna najlepiej pasuje do nich w oparciu o osobiste preferencje: komputery stacjonarne pc vs laptopy; iPhone’y kontra telefony z systemem Android; itp.

Wraz z tym trendem przychodzi wzrost zapotrzebowania ze strony pracodawców na osoby poszukujące pracy

Które nie tylko mają silne zestawy umiejętności, ale mogą pracować dobrze w wielu kanałach – czyniąc rekrutację niepotrzebnie trudne, jeśli Na przykład, upewnij się, że Twoje strony internetowe są łatwe do czytania i nawigacji. Zastosuj przydatne funkcje, takie jak umożliwienie użytkownikom wysyłania aplikacji jednym kliknięciem lub filtrowanie zapytań według osobistych preferencji. Jeśli chcesz mieć największe szanse na znalezienie potencjalnego pracownika, który pokocha to, co robi w pracy, to zoptymalizuj wersje dla każdego typu urządzenia – od smartfonów i tabletów aż po komputery stacjonarne – z tym zestawem funkcji. Media społecznościowe są codzienną częścią nowoczesnego społeczeństwa – co więcej, wiele platform z powodzeniem wykorzystało je w czasie (np. LinkedIn), poszerzając swoją grupę docelową i zdobywając nowych klientów, jednocześnie świadcząc usługi takie jak możliwości reklamowe, które są darmowe! Sposób, w jaki udostępniasz informacje w mediach społecznościowych, może zaważyć na reputacji Twojej firmy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez LinkedIn wykazało, że niezwykle ważne jest, aby firmy wchodziły w interakcje ze swoimi odbiorcami za pośrednictwem najpopularniejszych platform, ponieważ 75% kandydatów przegląda profil firmy przed złożeniem aplikacji, a 70% nie wyśle aplikacji, jeśli jest bezrobotna! Daj swojej firmie impuls do rozwoju poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych. Możesz stworzyć strony z poradami i wskazówkami dla kandydatów lub ogłaszać wolne stanowiska na Facebooku, Twitterze, itp. Aby promować zaangażowanie wewnątrz organizacji, możesz również opublikować film wprowadzający, pokazujący, jak wygląda środowisko pracy w różnych jego częściach (np. w kuchni).

Aby zainteresować więcej osób poszukujących pracy naszą firmą, będziemy zamieszczać filmy o różnych miejscach w naszym biurze!

Pisząc artykuły na swoim blogu, możesz dzielić się nowymi informacjami z potencjalnymi pracownikami i dać im przedsmak tego, jak to jest pracować w firmie. Artykuły na temat wolnych miejsc pracy sprawią, że kandydaci będą chętnie aplikować! Życiorys lub CV może znacznie ułatwić rekrutację zarówno firmie, jak i kandydatowi. Rekruterzy muszą być w stanie szybko ocenić, jakie kwalifikacje posiada dana osoba, dlatego dobrze napisany list motywacyjny przedstawia wszystkie istotne kwalifikacje w łatwym do podsumowania formacie. Dodatkowo, sprawia, że przechodzenie przez rozmowy kwalifikacyjne jest bardziej efektywne – asystenci HR nie mają czasu na czytanie długich CV na szczycie wszystkiego innego, co robią! Organiczne SEO może być najlepszym sposobem na rekrutację nowych talentów. Ponadto, jest to również jeden z najszybszych i najbardziej przystępnych sposobów na zwiększenie wydajności Twojej firmy w przyszłości! To powiedziawszy, organiczne SEO ma kilka ważnych korzyści, jeśli chcesz mieć udaną stronę rekrutacyjną, która będzie się rozwijać z czasem. Na początek, skuteczna strona rekrutacji sprawia, że wyszukiwania szybkie i proste poprzez organizowanie danych dla łatwej nawigacji przez wszystkich kandydatów, dzięki czemu są one w stanie znaleźć swój idealny mecz z minimalnym wysiłku – zwiększając wydajność od razu.

Organiczne wyniki wyszukiwania

Organiczne wyniki wyszukiwania zostały pokazane ponad ponownie jako bardziej wiarygodne niż sponsorowane reklamy, które nie tylko pokazać się wyżej w SERPS, ale generują więcej kliknięć od widzów też – co oznacza mniej pieniędzy zmarnowanych reklamy niewykwalifikowanych pracowników, podczas gdy coraz lepiej wykwalifikowanych wnioskodawców bez kosztów Chcesz wyprzedzić swoją konkurencję i przyciągnąć więcej klientów? Najlepszym sposobem jest uproszczenie ogłoszenia o pracę tak, aby było łatwe do odnalezienia przez ludzi. Rozumiejąc, czego szukają potencjalni kandydaci, możemy skupić się na tych potrzebach, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Susan Craig, założycielka Empower Yourself Publishing ma kilka sugestii, jak to zrobić: “Istotne jest również, aby uprościć i uogólnić dane oferty pracy” Nie bój się tylko dlatego, że może być obfitość informacji tam; zamiast tego myśleć outside-the-box podczas tworzenia reklam z różnych perspektyw…. Na przykład, jeśli ktoś jest zainteresowany w zarządzaniu następnie mogą zobaczyć coś takiego jak “Masz doświadczenie w pracy jako zarządzanie”, który będzie

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top