skip to Main Content

Sesje w Google Analytics

Sesje w Google Analytics

Jeśli chodzi o Google Analytics, analitycy danych potrzebują dogłębnego zrozumienia metryk. Najnowszy film na Whiteboard Friday bada, jak działają sesje i co może się stać, jeśli nie są one właściwie rozumiane. Tom Capper porusza w tym pouczającym filmie kilka powszechnych nieporozumień dotyczących liczenia sesji – na przykład: Sesje NIE są równe odsłonom (lub wizytom) Po obejrzeniu tego fascynującego materiału, Tom Capper wyjaśnia, dlaczego powinieneś ponownie przemyśleć wykorzystanie czasu na stronę do raportowania! Google Analytics to potężne narzędzie, które może być używane do śledzenia wydajności każdej strony internetowej. Śledzenie danych za pomocą Google Analytics pomoże Ci zwiększyć konwersje, wskaźniki zaangażowania użytkowników, a nawet przychody! Istnieje wiele wspaniałych funkcji w GA, takich jak: śledzenie celów, źródeł ruchu czy lejków konwersji – ale jest więcej niż się wydaje, jeśli chodzi o prawidłowe skonfigurowanie wszystkiego, aby wszystkie Twoje wysiłki w zakresie monitorowania przyniosły znaczące rezultaty.

Główne zastrzeżenie? Musisz mieć użytkowników zalogowanych na swoje konto ORAZ skonfigurować dodatkowe śledzenie na górze tego, co GA zapewnia domyślnie (co nie jest dużo w chwili obecnej). Chcesz poznać tajniki Google Analytics? W dzisiejszym Whiteboard Friday opowiem Ci jak to zrobić! Niezależnie od tego, czy chodzi o marketing, czy o decyzje inwestycyjne, GA jest używane przez każdego. Na szczęście, kiedy używamy tego narzędzia w Distilled, jest to łatwe i przyjemne, ponieważ mają oni mnóstwo pomocnych zasobów, takich jak posty na blogu i filmy, które pomogą nam poruszać się po wszystkich pytaniach dotyczących analityki w mgnieniu oka. Więc kiedy po raz pierwszy umieścić google analytics na swojej stronie, wysyła trochę kodu śledzenia do każdej strony. Za każdym razem, gdy ktoś ładuje stronę i porusza się z tym samym identyfikatorem użytkownika (P), jest on oznaczany jako jeszcze jedna odsłona. Mam też wydarzenia (E), gdzie jeśli ktoś wchodzi w interakcję z reklamą lub robi coś naprawdę fajnego, jak udostępnianie treści, może wysłać dane o tym, co się stało w tych miejscach, więc wiemy lepiej, jak ludzie się angażują… Na koniec mamy transakcje (T). Jeśli ktoś kupuje w moim sklepie online, to zamówienie jest rejestrowane automatycznie tylko dla niego! Tak więc Google Analytics daje nam wgląd w zachowanie naszych odwiedzających, mierząc ich poziom interakcji podczas przewijania stron, wysyłając zapytania AJAX, które mówią nam, kto oglądał jakie sekcje strony Jednym z najtrudniejszych zadań dla Google Analytics jest pogrupowanie tych wszystkich sesji w kategorie. Na przykład, może być jedna długa sesja i osiem małych lub cokolwiek pomiędzy nimi. Praca analityków, jeśli chodzi o zrozumienie danych, również nie jest łatwa, ponieważ czasami masz o wiele więcej wejść niż rzeczywistych sesji, więc skąd wiedzą, gdzie należy każde wejście?

To od nas jako użytkowników (i firm) zależy, czy dostarczymy wystarczającej ilości informacji o naszym zachowaniu w sieci

Jakie strony były odwiedzane w witrynie, ile razy te strony były przeglądane itp., co może pomóc w określeniu, czy była to tylko jedna krótka wizyta, czy kilka godzin przeglądania. Chcę więc dzisiaj porozmawiać o różnych sposobach, w jakie Google Analytics będzie dzielił te typy trafień na sesje. Więc tutaj mam kilka przykładów, ale najpierw przejdźmy przez rzeczywisty przykład sklepu z cegły i zaprawy, ponieważ rodzaj ma więcej sensu w tym kontekście. Powiedzmy na przykład, że mamy wejście z handlu przechodzącego w lobby, kiedy wchodzisz; wtedy jest też inny sposób, w jaki ludzie mogą wejść, który byłby przez wejście do środka po zakupach w innych sklepach, takich jak sklepy spożywcze lub sklepy ogólnospożywcze, jeśli są w pobliżu. Ale nawet jeśli te dwa wejścia są bardzo podobne na papierze, jak to działa może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak sezonowość, dzień godzin działalności itp… więc co się dzieje? Cóż, według Kolejka do kasy to piekło. Czekając w pozornie nieskończonej kolejce, zastanawiam się, ile sesji odbywa się jednocześnie w tym momencie?

Odpowiedź nie jest taka trudna: jest tylko jedna długa sesja, w której każda osoba przechodzi przez handel, a moja własna historia przechodzi z tego miejsca do alejki z piwem, zanim dotrze do kasy. Skąd wiesz, kto tak naprawdę korzysta z Twojej strony? Jasne, analityka może powiedzieć Ci kilka rzeczy na temat ruchu i demografii, które mogą pomóc. Ale skąd możemy mieć pewność, że ludzie logują się na stronie o każdej porze z różnych urządzeń i lokalizacji na całym świecie. To sprawia, że trudno jest projektować dla określonych typów użytkowników, kiedy nie są oni nawet obecni na naszej stronie! Na szczęście Google wymyśliło innowacyjne rozwiązanie: dzienniki aktywności użytkowników będą śledzić wizyty jednej osoby w czasie wielu sesji – lub tak długo, jak długo jej konto jest zalogowane do Gmaila – aby zobaczyć, co jest klikane, czytane itp., więc w końcu będziemy mieli dostęp do “prawdziwie” zindywidualizowanych informacji dla segmentów klientów bez konieczności uciekania się wyłącznie do domysłów. Jakie są różne sposoby, na jakie można podzielić sesję? Załóżmy, że przeglądasz strony późno w nocy. Możesz tego nie zauważyć, ale północ w Twojej strefie czasowej może rozbić Twoje dane Google Analytics na dwie sesje – jedną przed, a drugą po północy!

W Google Analytics nie można mieć dwóch okresów czasu w jednej sesji

Tak więc będzie to pojedyncza sesja podzielona pomiędzy źródło, którym jest Google i dane wejściowe z tej strony… Ta kwestia może zagmatwać sprawy dla badań rynkowych, ponieważ nie jest jasne, ile sesji dzieje się z Twoim produktem lub usługą. Jednakże, jeśli opuściłeś stronę po uzyskaniu kawy w Tesco (na przykład), ale przed zakupem czegokolwiek, to oba te czasy powinny być traktowane jako część jednego długiego doświadczenia przeglądania. Google podjął decyzję wykonawczą, że będziemy mieć odcięcie pół godziny domyślnie. Jeśli opuścisz na więcej niż trzydzieści minut, wtedy Google założy, że to było zbyt długo i twoje konto jest nieaktywne. Strona kategorii jest stron lądowania lub strony głównej na komputerze – to nie ma znaczenia, co witryna zbudowana pomimo tej nowej zmiany, ponieważ jeśli klikniesz przez z jednego posta na blogu do innego w sobie, w przeciwieństwie do klikania przez źródła zewnętrzne, takie jak Facebook, gdy wraca po przerwie na kawę, nie będzie żadnej kary stosowane w ogóle! Nigdy nie widziałem nikogo, kto zmieniłby swoje ustawienia okresu czasu, ale jeśli chcesz zoptymalizować swoje sesje w Internecie, to warto rzucić okiem. Zazwyczaj ludzie będą ustawiać to na 30 minut, ponieważ jest to, co większość przeglądarek domyślnie i nie ma naprawdę oczywisty numer dla gdzie granice powinny być rysowane więc dostosować te zgodnie z tym, jak często uważasz się zdolny do wielozadaniowości podczas okresów przeglądania lub relaksu online.

Więc oczywiście jeśli ktoś przełącza się z Google Chrome w jednej chwili tylko do Bing inny będzie po prostu miał dwa różne źródła, które uzasadniałyby klasyfikowanie ich oddzielnie w narzędziach analitycznych, takich jak Hootsuite lub Webtrends – choć jestem pewien, że nie wielu z nich czyta mój wpis na blogu! PayPal ma ciekawy sposób liczenia sesji. Gdzie to dostaje trochę mętny jest z rzeczy, jak zewnętrznych dostawców płatności, na przykład “Google Checkout.” Jeśli trzeba było kliknąć przez ze strony kategorii do PayPal do kasy, to chyba PayPal jest wyłączony z listy poleconych, to byłoby jedna sesja-wejście przez kliknięcie w wynikach wyszukiwania Google i wejście do strony szczegółów produktu w Amazon.com; inna sesja-wejście, gdy idzie bezpośrednio z Amazon.com na paypal lub google checkout po kliknięciu w ich przestrzeni reklamowej (i nie jest przekierowany gdzie indziej).

Ostatnią kwestią, o której chcę powiedzieć, jest niekoniecznie to, jak te sesje są podzielone, ale raczej to, co podkreślają

Może istnieć pewna niespójność między systemami analitycznymi, ponieważ Jeśli miałbyś wejść przez Google na stronę kategorii, pojechać na wakacje, a następnie użyć zakładki lub coś lub po prostu wpisać adres URL wrócić. Miałbyś nadzieję, że będzie to jedna sesja od Google i jedna sesja bezpośrednia, ale zamiast tego, co faktycznie się dzieje, to z powodu tego ostatniego niebezpośredniego kliknięcia przechodzimy przez źródła tutaj, więc teraz, jeśli masz dwie sesje dla google, które mogą się zmienić z tymi okresami timeout Podzielę się więc z Tobą spostrzeżeniami, które mogą Cię zaskoczyć na temat tego, jak działają sesje. Prawdopodobnie nigdy nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale metryka czasu na stronie jest w rzeczywistości dość słabą reprezentacją zaangażowania. Sesje mogą mieć różną długość w zależności od tego, jakiego typu są, a także od tego, gdzie ludzie klikają podczas przeglądania Twojej strony – co prowadzi do zawyżonego poczucia jakości tylko dlatego, że ktoś zatrzymał się na dłużej niż zwykle. Nie jest sprawiedliwe ocenianie wszystkich użytkowników według jednego standardu! Powinieneś rozważyć użycie innych metryk, takich jak współczynnik odrzuceń lub czas trwania sesji, jeśli to możliwe, aby uzyskać bardziej dokładną ocenę… Być może już to wiesz, ale Google Analytics wie tylko, że wylądowałeś na stronie i wysłał dane, aby zmierzyć Twoją wizytę. Gdybyś miał jeden pojedynczy moment czasu, w którym wszystkie działania są zatrzymane lub jeśli był jakiś rodzaj czkawki w ich systemie, wtedy nie byliby w stanie zgłosić żadnych innych wskaźników, jak długo ktoś spędza na każdej indywidualnej stronie. Jako takie, chcę tylko ludzi, takich jak ty, którzy polegają w dużej mierze na tych liczbach, dzięki czemu można podejmować cenne decyzje biznesowe z przydatnych informacji!

Pierwszy scenariusz to taki, w którym użytkownik wchodzi na stronę, wysyła pojedynczy widok do Google Analytics, a następnie uruchamia jakieś zdarzenie, które powoduje jego wyjście. Dziesięć sekund po ich przybyciu, ale przed naciśnięciem jakichkolwiek przycisków lub kliknięciem przez strony jest dodatkowa “strona” dodana, która zwiększa ich czas spędzony na oglądaniu treści o 10/20th. To może wydawać się, że to będzie wielki dla zwiększenia poglądów, jak jesteś nadal coraz 20% więcej niż to, co było zamierzone pierwotnie, jednak w tym przypadku, gdybyśmy byli monetyzacji tych kliknięć z pieniędzy reklamowych z innych reklamodawców, którzy płacą w oparciu o wrażenia (co oznacza, ile razy ktoś widzi swoją reklamę), ponieważ każda osoba dostaje tylko jedno wrażenie na wizytę te 10-sekundowy wzrost może spowodować nasze cele przychodów znacznie się zmniejszyć Więc wiedzą, że byłem tu przez 20 sekund…

Ale co jeśli zamiast kliknąć gdzieś indziej, po prostu opuściłem stronę?

Nie ma dostępnych danych, ale Google Analytics nadal wie, że jesteśmy “tutaj” jeszcze przez 10 sekund. Intuicyjnie więc wygląda to tak, że czas przebywania na stronie wynosi łącznie 20, jednak w rzeczywistości mój rzeczywisty czas spędzony na tej stronie wynosiłby tylko 10 minut – tyle, ile trwało wyjście. Ale mierzony czas lub raportowany czas będzie wynosił 10 sekund. Ostatni przykład, przeglądam stronę przez 20 sekund. Ważne jest, abyśmy opuścili tę stronę, ponieważ jeśli nic nie zrobisz, to nie zarejestruje ona żadnych danych; tak więc to, co się stanie, zależy od tego, jak bardzo technicznie myślisz i czy twoja przeglądarka ma włączoną opcję zwaną “trybem pomiaru czasu użytkownika”, która dostarczy więcej informacji nie tylko o tym, kiedy ktoś wyszedł, ale także kiedy wrócił ponownie po kliknięciu z dala od witryny, aby wywołać coś innego w ramach sesji przeglądania Internetu – być może jak otwarcie innego okna lub karty… Ale nie zawsze jest też domyślnie włączony timing użytkownika! Więc czasami ludzie mogą być zalogowani Z nowym Google Analytics, możesz zobaczyć jak długo odwiedzający spędzają czas na Twojej stronie. Średni czas spędzony to 30 sekund, co nie wydaje się dużo, ale kiedy rozbijemy to na 3 sesje dla przykładu 10 sekund wizyt i 2 wyjścia w każdej sesji, kończy się to w sumie 30 sekundami na odwiedzającego!

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top