skip to Main Content

NLP – jak polepszyć seo

Jak wpłynąć na lepsze SEO ?

Gdybyś wręczył komuś czystą kartkę papieru, na której jedynym napisem byłby Twój tytuł, czy zrozumiałby, co ten tytuł oznacza? Czy mieliby jasne wyobrażenie, o czym może być ten dokument? Jeśli tak, to gratuluję! Właśnie zdałeś test pustej kartki. Ian Lurie mówił o tej koncepcji już od lat w swoim nowym blogu firmowym. Test pustej kartki papieru dotyczy znaczenia bez kontekstu. Ale co, jeśli zamiast tego wykonujemy test na maszynie? Czy nadal ma on zastosowanie? Myślę, że tak. Maszyny nie potrafią czytać i tylko domyślają się znaczenia naszych treści – co czyni ten test szczególnie istotnym dla nich! A gdybyś dał komuś czystą kartkę papieru, a jedyną rzeczą na niej zapisaną była ta tabela słów i częstotliwości? Czy mogliby zgadnąć o czym jest artykuł? Jakie byłyby wasze przypuszczenia w oparciu o te liczby słów z artykułu, z którego wziąłem tę tabelę częstotliwości słów, który nazywa się How To Sharpen A Kitchen Knife. Łatwo zauważyć, że najczęstszymi słowami w języku angielskim są “the”, “and” lub coś w tym stylu (według Google). Coraz bardziej niejasne artykuły zostały opublikowane, ponieważ widzieliśmy tak wiele odmian z nowych technologii, takich jak Facebook Live, ale nie martw się, bo nawet jeśli możesz nie wiedzieć, niektóre specyficzne terminy, po czytaniu wystarczająco długo uczy się, jak często pewne rzeczy pojawiają się – wystarczy spojrzeć Co by było, gdyby w tabeli pojawiły się słowa “krok” i “jak”? Czy byłbyś bardziej pewny, że ten artykuł jest o ostrzeniu noży, czy mniej? Czy potrafiłbyś określić, czy ten artykuł jest o ostrzeniu noży kuchennych czy scyzoryków? Jeśli nie możemy mieć całkiem dobrego wyobrażenia o czym jest artykuł na podstawie słów, których używa, to znaczy, że nie przeszedł on BSoPT dla częstotliwości słów.

Jak wyglądało to wcześniej ?

Wcześniejsze metody przetwarzania języka naturalnego (NLP) stosowane przez wyszukiwarki wykorzystywały statystyczną analizę współwystępowania słów, aby określić, do czego dana strona nawiązuje, ale były ograniczone, ponieważ brakowało im kontekstu, a także zrozumienia, że ludzie mogą używać różnych kolokwializmów w różnych krajach. Narzędzia, których używaliśmy do optymalizacji pod kątem tego rodzaju NLP, porównywały częstotliwość i kolejność słów w naszych treściach z konkurencją. Poprzez dodanie tych słów, które często były strategicznie pomijane z kopii strony ze względu na cele SEO, można było uzyskać wyższą pozycję w rankingu lub przynajmniej pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć, co czytają. Te narzędzia nadal istnieją: MarketMuse, SEMRush seobility , Ryte – wszystkie mają jakąś zdolność do analizy częstotliwości słów . Darmowe narzędzie do pomiaru częstotliwości słów o nazwie Online Text Comparator było dla mnie bardzo przydatne. Działa dobrze i myślę, że jest nadal aktualne wraz z pojawieniem się podejść NLP, takich jak BERT. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy tymi narzędziami, na które należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji, które z nich najlepiej nadaje się do Twoich potrzeb. BERT jest znacznie bardziej zaawansowany niż metoda worka słów; w rzeczywistości, analizuje on kolejność występowania słów takich jak rzeczowniki i czasowniki w zdaniach lub dokumentach, wraz z informacjami o części mowy każdego słowa (czasownik oznacza działanie) i wszelkich podmiotach obecnych w naszej treści. Ta solidna technika może być trenowana do rzeczy, które wahają się od odpowiedzi na pytania do rozpoznawania nazw podmiotów – zdecydowanie jest to zaawansowana opcja w porównaniu z podstawowym wyszukiwaniem słów kluczowych! Aby uczynić zawartość naszej strony bardziej dostępną dla maszyn, musimy również uczynić ją jednoznaczną.

Sposoby na lepszą dostępność strony

Jednym ze sposobów na to jest ograniczenie wieloznaczności w piśmie i wybieranie słów, które są specyficzne dla danego tematu. Im bardziej ogólny jest nasz styl pisania, tym mniejsze jest jego oddziaływanie na czytelników. Ogólne czasowniki i zaimki tworzą nijaką treść, za którą trudno nadążyć. Ten brak konkretów widać na tym przykładzie: “Powinien mieć wygodną rączkę, która nie będzie Cię męczyć…. Nie musisz też wydawać dużo… Domowy kucharz nie potrzebuje drogich japońskich noży” Z takich niejasnych słów jak “powinien” lub “nie”, nie ma sposobu, abyśmy wiedzieli, jaki rodzaj noża szefa kuchni są zalecane! Jest tak wiele słów, które brzmią dziwnie, gdy wypowiadasz je na głos. Nie mogę sobie wyobrazić napisania takiego artykułu, im więcej razy czytamy go sobie na głos, tym śmieszniejszy i mniej prawdopodobny się wydaje. Oto jak wygląda tabela częstotliwości słów z usuniętymi słowami przystankowymi Teraz załóżmy, że użyliśmy narzędzia częstotliwości słów na kilku stronach, które są w rankingu dobrze dla “jak wybrać nóż szefa kuchni” Stwierdziliśmy, że te części mowy były używane dość często: Entities, blades, steel fatigue; damascussteel- Santoku Shun (brand) Verbs grip chopping Adjectives perfect hard high-carbon Incorporating these words into our copy would yield text that is significantly better. Najlepsze ostrze to takie, które nie straci ostrości przy wielokrotnym użyciu, dlatego ważne jest, aby znaleźć stal wystarczająco twardą do Twoich potrzeb. Nie potrzebujesz niczego wymyślnego; nawet ergonomiczna rękojeść wystarczy, jeśli jesteś zmęczony używaniem pęcherzy jako pałeczek! Niektórzy ludzie lubią pałeczki Shun z wysokowęglowej stali damasceńskiej, ponieważ wyglądają świetnie i są niesamowite w dotyku, ale zapewniam cię, że nie są one konieczne, chyba że masz pieniądze do spalenia (kalambur zamierzony)! “Domowy kucharz nie potrzebuje santoku z wysokowęglowej stali damasceńskiej firmy Shun za 350 dolarów” Czy istnieje jakiś sekretny zestaw słów, których możemy użyć, aby magicznie podnieść swoją pozycję w rankingu poprzez wykorzystanie BERT? Nie, nie wydaje mi się. Musimy bardziej skupić się na tym, aby nasze treści były zrozumiałe zarówno dla użytkowników, jak i dla maszyn, jeśli chcemy, aby w dłuższej perspektywie czasu były one wysoko notowane. Przewiduję, że wkrótce optymalizacja czegoś takiego jak NLP będzie uważana za absurd, ponieważ wyszukiwarki stają się coraz mądrzejsze w rozumieniu ludzkiej mowy, kiedy nie powinny tego robić. Evan jest starszym strategiem SEO w Portent, z prawie 10-letnim doświadczeniem w marketingu cyfrowym. Uwielbia rozwiązywać techniczne problemy SEO i obecnie uczy się JavaScript i Pythona, co będzie przydatne w jego przyszłej karierze, ponieważ algorytm Google wciąż ewoluuje.

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top