skip to Main Content

Niesamowite pomysły na treści

Content i niesamowite pomysły na treść

Hej… Nazywam się Amanda Milligan i jestem Dyrektorem Marketingu we Fractl, agencji, która pomaga markom zwiększać ich organiczny wzrost. W tym zupełnie nowym odcinku Whiteboard Friday, będziemy rozmawiać o stycznej treści – czym jest, dlaczego powinieneś używać jej w swoich działaniach marketingowych i jak stworzyć plan na sukces! Dziś będę mówić o tangential content, jednej ze strategii, którą stosujemy dla naszych klientów. Istnieje prawdopodobieństwo, że już to robiłeś i nawet o tym nie wiedziałeś! Dziś porozmawiajmy o tym, co to jest, dlaczego włączenie tego do strategii może być pomocne (i jak), a także o pomysłach, które za tym pójdą Więc po pierwsze – co? Co u licha znaczy “styczny”? Niektórzy ludzie nazywają to nieliniową narracją, ponieważ często te historie lub tematy wydają się niepowiązane, kiedy są razem, ale w jakiś sposób działają naprawdę dobrze. Więc jeśli kiedykolwiek grałeś w grę, w której było wiele ścieżek opartych na wyborach dokonanych wcześniej, które mogły prowadzić do różnych miejsc później… Te gry są dobrymi przykładami liniowej narracji vs Wyobraź sobie świat, w którym zostałeś zmuszony do egzystowania na peryferiach, nigdy nie rozumiejąc w pełni co się dzieje i dlaczego. Czułbyś się zagubiony i nie na miejscu, bez względu na to, jak bardzo starałbyś się dopasować – prawda? To jest dokładnie to, gdzie styczna treść pozostawia twoich odbiorców mentalnie, gdy nie udaje się połączyć z nimi bezpośrednio. Teraz skontrastuj to uczucie z treścią tematyczną, która przemawia prosto do nich, przyciągając ich uwagę jak nieodparta latarnia morska wzdłuż swojej drogi od początku przez środek do końca…

A co, jeśli oba typy angażujących materiałów mogłyby być zawarte w jednym materiale dla maksymalnej skuteczności?

Na szczęście dla wszystkich marek w dzisiejszych czasach tak właśnie się dzieje! Szukasz miłości w internecie? Twój profil randkowy może ukrywać te “siedem czerwonych flag”. Ostatnie badania wykazały, że ludzie podejmują decyzję o randce z kimś na podstawie kilku kluczowych cech. Dla tych, którzy są online, oznacza to zbadanie własnej osobowości i napisanie szczerego opisu o sobie na wczesnym etapie procesu. Te siedem cech wszystkie korelują z byciem ostrożnym wobec tego, co możesz znaleźć 1) Zbyt wiele selfies – Selfie tu lub tam to zwykle za mało; jeśli mają więcej niż jedno konto pełne zdjęć pod różnymi kątami, to czas się wynosić! 2)Dating wielu ludzi na raz- Jeśli oni umieścić siebie jako dostępne, ale są widząc inne profile też, a następnie być może ponownie rozważyć, czy to Poznaj potrzeby swojej grupy docelowej dzięki naszej aplikacji randkowej dla singli. Znajdziesz nowych ludzi do rozmowy, flirtu i randki za jednym machnięciem ręki! Jest wiele sposobów na wymyślanie pomysłów na tematyczną i styczną zawartość strony Home Depot. Podam wam przykład tego, jak przeprowadziliśmy burzę mózgów na temat “Jak gotować z rodziną” Zaczęliśmy od wyszukania przepisów, które byłyby łatwe, smaczne i zabawne, a także stron przyjaznych rodzinie, takich jak Nick Jr, Disney Junior czy PBS Kids. Stamtąd wybraliśmy trzy proste dania: naleśniki z szarlotką; burritos śniadaniowe; kanapki z grillowanym serem pokrojone w urocze kształty (pomyśl o sercach!). Wyboru dokonaliśmy na podstawie popularności, ale mieliśmy również pewną swobodę twórczą w wyborze tego, co było odpowiednie, biorąc pod uwagę ich demografię – rodziny, które kochają wspólne gotowanie!

Myślisz, że brakuje Ci najważniejszej części Twojej strategii contentowej?

Pomyśl jeszcze raz! Ostatnie badania wykazały, że aż 60% finalistów konkursu Content Marketing Awards posiadało również styczne posty na blogu. Są to potężne sposoby na nawiązanie kontaktu z czytelnikami, które, jeśli nie są odpowiednio traktowane, mogą okazać się zgubne. Treści styczne są często pomijane, jeśli chodzi o marketing i SEO, ale w rzeczywistości istnieje wiele korzyści, które pochodzą z stycznych. Po pierwsze, prawie każdy projekt budowania linków przyniesie dobre rezultaty, jeśli jesteś w stanie znaleźć odpowiedni rynek medialny dla swojej treści lub możliwości umieszczenia produktu (dotyczy to nawet wideo). Ale na szczycie tego styczne może być doskonałym sposobem, aby uzyskać odpowiedni ruch od ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o swojej firmie wcześniej – tak długo, jak są one wystarczająco zainteresowane w to, co masz zamiar dla nich! Dlaczego marki wchodzą w inne branże? Istnieje wiele powodów, ale w ostatnich latach wiele firm odkryło, że bycie bardziej zdywersyfikowanym może być korzystne. W czasie, który jest potrzebny do stworzenia jednej reklamy lub artykułu na firmowego bloga, można napisać trzy artykuły na tematy zupełnie ze sobą niezwiązane i nadal uzyskać zasięg prasowy! Ta nowa metoda okazała się skuteczna z wielu korzyści, w tym zwiększenie świadomości marki wśród ogółu społeczeństwa, jak również znalezienie atrakcyjnych pomysłów, które będą odwoływać się do ludzi, którzy w przeciwnym razie nie mogą znaleźć się w swojej niszy demograficznej. Znudził Ci się ten sam stary content? Pracujemy z Tobą, aby znaleźć nowe i ciekawe sposoby na opowiedzenie historii Twojej marki. Niezależnie od tego, czy jest to informacja prasowa, ankieta czy wpis na blogu – mamy pomysł, który poruszy czytelników! Wszechmocna maszyna medialna jest najlepszym przyjacielem marki.

W dzisiejszym świecie ciągłego przepływu informacji konsumenci są głodni czegoś więcej

Niż tylko szczegółów dotyczących powierzchni; chcą wiedzieć, jakie marki stoją za swoimi produktami lub usługami. Krajowy zasięg zapewni Twojej firmie możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i doświadczenia przed milionami potencjalnych nowych klientów! Dodatkowo, jeśli robisz styczne treści na swoim blogu i starasz się osiągnąć więcej ruchu organicznego w SERPach, to jest to kolejny sposób na budowanie działań marketingowych w górnej części lejka. Na przykład: Jeśli masz produkt lub usługę dla ludzi, którzy pracują ze zwierzętami, a następnie kierować słowa kluczowe, takie jak “pet groomer”, które będą rozpatrywane w dolnej-środkowej części strony wyników wyszukiwania Google – są one nazywane długimi słowami ogonowymi. To dlatego, że reprezentują one interesy poza to, co tradycyjnie będzie wpisane w Google jako pierwszy wybór frazy kluczowej, gdy szuka czegoś konkretnego, takie jak usługi pielęgnacyjne dla zwierząt domowych (tj. ktoś szuka w tej niszy). Więc zamiast po prostu coraz wszelkiego rodzaju niepowiązanych stron internetowych pokazując się poprzez tradycyjne techniki SEO, gdzie nie może konwertować Kiedy wpadasz na styczne pomysły, może to być o wiele bardziej ekscytujące i kreatywne. Co jest naprawdę wspaniałe, to fakt, że ludzie lubią dzielić się tego typu rzeczami na portalach społecznościowych, co oznacza, że docierają one do większej liczby odbiorców niż wcześniej! W tym artykule dowiemy się, w jaki sposób firma może tworzyć treści dla swojej marki, celów SEO i aby zainteresować ludzi szerszymi tematami, które badają. Ważne jest, aby cofnąć się od swojej pracy, ponieważ pozwala im to zobaczyć, co inni odbiorcy mogą patrzeć lub szukać. Tak jak Twoja firma ma określony cel i grupę docelową, tak samo Ty powinieneś. Staraj się zaspokajać potrzeby określonych branż poprzez zrozumienie, co jest dla nich istotne. Na przykład, gdybym sprzedawał oprogramowanie do zarządzania czasem, mając na uwadze tę wiedzę, moim “zoom out” byłaby praca i wydajność – ponieważ mówimy o rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, które są skierowane do pracowników, którzy mają wymagające harmonogramy lub pracy. W ten sposób ludzie mogą znaleźć nasze produkty podczas wyszukiwania w Google w bardziej ogólnych kategoriach, takich jak narzędzia do optymalizacji biznesu lub systemy zarządzania projektami.

Mam do Ciebie pytanie i mam nadzieję, że odpowiedź na nie nie będzie zbyt trudna

Jakie są wszystkie inne rzeczy, o których możemy mówić, a które nie są bezpośrednio związane z naszą marką? Powiedzmy więc, że praca/produktywność. To może oznaczać albo pracę, albo produktywność; więc jak wygląda Twoje miejsce pracy? Czy masz wrażenie, że wynagrodzenia w różnych miejscach są sprawiedliwe w różnych branżach, w których obowiązują różne standardy płacowe? Dodatkowe godziny pracy to poważny problem, ale ludzie często zapominają o tym, jak ważna jest równowaga poza karierą zawodową. Od plotek biurowych po problematycznych współpracowników, każdy kto pracował w środowisku biurowym wie, że za zamkniętymi drzwiami dzieje się więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka. Przynajmniej raz w swojej karierze mogłeś być kuszony przez soczyste sekrety współpracowników lub czułeś, że Twoje obciążenie pracą jest zbyt duże bez żadnego powodu – okazuje się, że te problemy nie są takie rzadkie! Technologia ma wpływ na to, jak pracujemy i jak żyjemy. COVID to skrót od “collaborative video interviewing” Jest to nowy rodzaj wywiadu, który pozwala uczestnikom widzieć siebie nawzajem na ekranie, gdy są zaangażowani w rozmowę, dzięki czemu jest ona bardziej osobista niż wymiana wiadomości e-mail lub rozmowa telefoniczna. Możesz uczynić swoje życie bardziej punktualnym dzięki tej technologii, przechodząc od razu do rzeczy, zamiast tracić czas na wymianę uprzejmości przed zanurzeniem się w to, czego chcesz od spotkania – czy to będzie porada czy finansowanie! Nie dotyczy to tylko osób szukających pracy; nawet ci, którzy już ją znaleźli, potrzebują sposobów na utrzymanie wysokiego poziomu produktywności bez poświęcania czasu poza godzinami pracy, co prowadzi nas ponownie do: umawiania się ze współpracownikami? Ten pomysł może wydawać się dziwny w Jest to styczny pomysł, który faktycznie odnosi się do wielu branż. Szczerze mówiąc, oprogramowanie do zarządzania czasem nie jest jedyną branżą, do której może się to odnosić, ale będzie to miało większy wpływ na tego typu firmy niż inne.

Problem z równowagą między pracą a życiem prywatnym staje się ogromny

Jak nasze obowiązki rosną w innych dziedzinach, takich jak rodzina i dzieci, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy lub jak często będą wymagać uwagi od nas, które naprawdę zaczyna biorąc od ostrości powinniśmy być dając w pracy w godzinach pracy. Oznacza to, że przydzielanie zadań dla celów wydajności stało się kluczowe, jeśli chcesz, aby poziom produktywności Twojej firmy wzrósł (nie tylko ograniczony do ścian biura). Najpierw chciałem porozmawiać o satysfakcji z pracy, ponieważ wydaje się oczywiste, co najbardziej wpływa na ludzi poza ich pracą Jestem naprawdę podekscytowana, kiedy mogę przesunąć granice mojej kreatywności. To taka frajda odkrywać nowe pomysły i myśleć o różnych sposobach robienia rzeczy, które mogą być lepsze niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Na przykład, po tym jak zagrałeś z tyloma typami metodologii lub zgłębiłeś temat – wiesz, że zajmie ci to średnio 70 minut więcej – myślenie na głos pomaga! W końcu większość udanych treści ma jakiś emocjonalny związek z ludźmi; nawet jeśli są to informacje typu “jak to zrobić”, które zazwyczaj są dość proste. Jeśli komuś pomagasz, a on zauważa pozytywną różnicę w swoim życiu dzięki udzielonej poradzie, jest to reakcja emocjonalna.

Aspiracje płacowe danej osoby są również bardzo emocjonalnie uwarunkowane; większość ludzi ma wrażenie, że to, ile zarabia w pracy, określa, kim naprawdę jest jako pracownik – co może być zarówno dobre, jak i złe! Trudno jest znaleźć czas na związki, kiedy ciągle jesteś w pracy. Ale randki i plotki mogą być intensywne (lub nie). Co więc dzieje się w Twoim życiu poza pracą? Jak te dwie rzeczy przenikają się wzajemnie? Czy możemy zapisywać nasze uczucia na ich temat, czy też powinny one pozostać całkowicie odrębnymi bytami? Jeśli chodzi o emocje podczas sesji burzy mózgów, lubię szczerą rozmowę, zanim przystąpimy do realizacji pomysłów. Możesz nawet ponownie przemyśleć te wielkie decyzje, jeśli istnieją lepsze opcje! Zespół marketingowy będzie bardzo zainteresowany wynikami. Nie są pewni, jakiego rodzaju dane posiadają, ale to nic nie szkodzi! Przy pomocy burzy mózgów i odrobiny pomysłowości możesz znaleźć dla nich odpowiedzi i pomóc dopracować ich przekaz. Badanie wykazało, że wiele osób czuje się negatywnie dotkniętych plotkami z biura. Ale jak często rzeczywiście do nich dochodzi? Czy po prostu zakładamy, że każdy został zraniony z powodu plotki, czy może historia ma więcej wspólnego z rzeczywistością? A jeśli tak, to dlaczego nikt nie mówi o tym w pracy!? Wielu pracowników czuje, że zostaną uznani za słabych i chce, aby współpracownicy postrzegali ich jako silnych liderów, aby zyskać szacunek zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i zawodowym. Dlatego od teraz zastanów się dwa razy, zanim podzielisz się czymkolwiek ze swoimi współpracownikami! Polecam przeczytać ten artykuł na temat podstaw treści stycznych. Jest to doskonały przewodnik, który pomoże Ci zacząć i znaleźć sukces z własnymi postami na blogu lub artykułami!

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top